Kierownik Pracowni
dr Stanisława Górecka
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel.: +48 71 375 2282

Pracownia Demografii i Statystyki działa w strukturze Zakładu Geografii Społeczno–Ekonomicznej. Problematyka badawcza podejmowana w pracowni dotyczy współczesnych procesów ludnościowych w Polsce i na Dolnym Śląsku:

  • przemian w zakresie rozrodczości i umieralności,
  • mobilności przestrzennej ludności,
  • przeobrażeń struktur demograficznych ich konsekwencji społeczno-ekonomicznych, ze szczególnym uwzględnieniem rynku pracy i systemu edukacji,
  • procesu starzenia demograficznego.

Pracownia od lat gromadzi wyniki Powszechnych Spisów Ludności. W jej zasobach znajdują się materiały (w układzie gmin) ze wszystkich powojennych spisów dla obszaru Dolnego Śląska i Opolszczyzny.

Pracownia Demografii i Statystyki w ramach swojej działalności naukowej współpracuje z jednostkami administracji samorządowej oraz z innymi instytucjami, sporządzając na ich potrzeby opracowania i ekspertyzy dotyczące problematyki społeczno-demograficznej. Pracownicy Zakładu zaangażowani w działania pracowni wypowiadają się także w mediach na aktualne problemy demograficzne.

W ostatnich latach w Pracowni Demografii i Statystyki wykonano następujące ekspertyzy i opracowania (są one dostępne na stronach Instytutu Rozwoju Terytorialnego we Wrocławiu oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego):

Górecka S., Szmytkie R., 2015, Prognoza demograficzna dla gmin województwa dolnośląskiego do 2035 roku, Dolnośląskie Obserwatorium Rozwoju Terytorialnego, Instytut Rozwoju Terytorialnego we Wrocławiu, Wrocław.

Górecka S., Brezdeń P., Tomczak P., 2010, Analiza rozwoju społecznego w świetle programowania rozwoju gospodarczego, na podstawie prognoz zmian demograficznych i społecznych na rozwój gospodarczy Dolnego Śląska, Analizy, badania i prognozy na rzecz Strategii Rozwoju Województwa Dolnośląskiego, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Wrocław.

Brezdeń P., Górecka S., Tomczak P., 2010, Analiza systemu edukacji w świetle zmian demograficznych i społecznych regionu. Określenie zapotrzebowania na edukację na różnych poziomach w regionie w świetle prognoz demograficznych i społecznych, Analizy, badania i prognozy na rzecz Strategii Rozwoju Województwa Dolnośląskiego, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Wrocław.

Strona internetowa Zakładu Geografii Społeczno-Ekonomicznej Uniwersytetu Wrocławskiego | Webmaster: Agnieszka Lisowska
Projekt szablonu: a4joomla! | Dostosowanie: Jacek Ślopek
Ikony wykorzystane na stronie : Gregor Cresnar, www.flaticon.com