Historia Zakładu

Początki Zakładu sięgają listopada 1945 r., kiedy to w ramach tworzonego we Wrocławiu Uniwersytetu powstaje - dzięki przybyłym ze Lwowa geografom - Instytut Geograficzny. W ramach Instytutu znalazła się, obok czterech innych, także Katedra Antropogeografii, której kierownikiem był prof. Józef Wąsowicz. W latach 1948-1950 działa w Instytucie jedyna w Polsce Katedra Planowania Przestrzennego, kierowana przez prof. Kazimierza Dziewońskiego. W 1948 r. Katedra Antropogeografii zostaje przekształcona w Katedrę Geografii Ekonomicznej. Jej kierownikiem, po przejęciu przez prof. Wąsowicza kierownictwa nad Katedrą Kartografii, zostaje prof. Antoni Wrzosek. Po Jego przejściu w 1955 r. na UJ do Krakowa, kierownictwo katedry przejmuje prof. Stanisława Zajchowska. W 1959 r., po odejściu prof. Zajchowskiej na Uniwersytet Poznański, kierownikiem Katedry Geografii Ekonomicznej zostaje doc. dr hab. Stefan Golachowski. W 1969 r. zmiany strukturalne wprowadzone w skali całej uczelni powodują m.in. przemianowanie Katedr w Zakłady. Katedra Geografii Ekonomicznej ulega wówczas podziałowi na dwa Zakłady: Zakład Geografii Społecznej i Politycznej, której kierownikiem zostaje prof. Stefan Golachowski i Zakład Geografii Ekonomicznej, którego kierownictwo obejmuje doc. Józef Januszewski. Po śmierci prof. Golachowskiego Zakładem Geografii Społecznej i Politycznej kieruje doc. dr hab. Andrzej Jagielski. W 1978 r., po odejściu doc. Januszewskiego na emeryturę, dochodzi do scalenia Zakładu Geografii Społecznej i Politycznej oraz Zakładu Geografii Ekonomicznej. Z ich połączenia powstał Zakład Geografii Społecznej i Ekonomicznej, którym do 1995 r. kierował prof. dr hab. Andrzej Jagielski. Po Jego odejściu na emeryturę przez jeden rok pełniącym obowiązki kierownika była dr Barbara Miszewska. Następnie przez wiele lat kierował tym Zakładem prof. dr hab. Jan Łoboda. Z dniem 1 października 2010 r. Zakład Geografii Społecznej i Ekonomicznej przekształcono w Zakład Analiz Regionalnych i Lokalnych. Po przejściu prof. Łobody w 2012 r. na emeryturę kierownikiem zakładu została dr hab. Barbara Miszewska, prof. UWr, a w 2014 r. dr hab. Władysław Hasiński, prof. UWr. Z dniem 1 sierpnia 2015 r. zmieniono nazwę Zakładu na Zakład Geografii Społeczno-Ekonomicznej. Od 2017 r. Zakładem kieruje dr hab. Robert Szmytkie, prof. UWr. W ramach Zakładu funkcjonuje Pracownia Demografii i Statystyki.

Strona internetowa Zakładu Geografii Społeczno-Ekonomicznej Uniwersytetu Wrocławskiego | Webmaster: Agnieszka Lisowska
Projekt szablonu: a4joomla! | Dostosowanie: Jacek Ślopek
Ikony wykorzystane na stronie : Gregor Cresnar, www.flaticon.com